вторник, 24 ноября 2015 г.

Відкритий  виховний захід:
Зимова казка : « Рукавичка Святого Миколая. »       

Мета : вчити учнів бачити красу зимової природи, 
            розкривати цю красу за допомогою поетичного слова, 
            музики, пісень, танцю, художньої  творчості дітей.
            Знати та поважати народні традиції українського народу.
            Викликати естетичні переживання, захоплення красою 
            рідного краю.
            Розвивати спостережливість, доброту, співчуття, милосердя.
            Виховувати любов до природи, до рідного краю.

Обладнання: ілюстрації, картини зимового лісу. 
                        Виставка  дитячих робіт ( малюнки, поробки
                        на тему: « Чекаємо тебе, Святий Миколаю! » 
                        Костюми дійових осіб зимової казки, мультимедійна система.

Хід заходу
Зал прикрашений ялинками, сніжинками. 
Скрізь у вазочках зимові композиції гілочок, 
на підлозі кучугури снігу( з білого паперу). 
Під ялинкою рукавиця Святого Миколая ( з подарунками для дітей). 
Діти в костюмах тваринок – героїв казки. 
Звучить мелодія ( завивання хуртовини у лісі).

Ведуча :  Шановні гості, запрошуємо Вас завітати                                                     до казкового зимового  лісу, де трапилась ось яка подія…


Сніжинка  1 :   Все довкола біле-біле,
                           Снігопад дарує диво:
                           Він пухнастим покривалом
                           Землю ніжно укриває.

Сніжинка 2 :   Метелиця-хурделиця
                           Замела лісок.
                          
Як біла ковдра, стелиться
                           Під соснами сніжок.

Сніжинка 3 :   Летять, летять сніжинки
                          На поле, ліс і сад,
                          Веселий свій таночок
                          Танцює снігопад.
                          Надворі – лютий холод,
                          Тепла давно нема.

Прилітає  сорока

Сорока:  Скре-ке-ке! скре-ке-ке!
                 Я – сорока білобока, все на світі знаю.
                 Все я бачу навкруги і -  про всіх все знаю.

    (  Біжить по колу і знову зупиняється. )

Сорока:  Сре-ке-ке! скре-ке-ке! Ой, ви бачили таке?!
                 Хтось по лісу ходив, рукавичку загубив.
                 Хто загубив. Ніхто не знає.
                 Скре-ке-ке! Скре-ке-ке!
 Сорока сідає у залі         
        
Ведуча:  Бігла лісочком тим,  мишка маленька,
                бачить, лежить рукавичка  гарненька.

 Вибігає мишка

Мишка:  Вже прийшли зимові дні, треба щось робити,                                                              
дуже холодно мені!  Де я буду жити ?
( Помічає на підлозі рукавичку)    
Мишка : Ну й хатинка, ну й дивинка, відгукніться, хто тут є?
Тільки голосу з хатинки, щось ніхто не подає!

( Сідає на рукавичку. )

Мишка:  Я сама в ній буду жити, жити-поживати.
                Я -  господарка мала, люблю працювати. 
Ведуча:   Ось і живе там мишка, мишка – шкряботушка.
                Коли скаче жабка, жабка-скрекотушка.
До рукавички скаче жабка

Жабка:  По стежинці я стрибаю і      хатиночку шукаю.
Яке диво бачу я! Буде хатка -  це моя!                                                                            Ква-ква, ква-ква, я зелена, як трава.
Ква-ква-ква, хто там є? Чи нікого  ще нема?

Мишка: Я,  мишка-шкряботушка, а ти хто?

Жабка:  Я -  весела добра жабка, ой у мене мерзнуть лапки!
Річку товста крига вкрила, жити жабці там не сила!

Мишка: Заходь! Будемо жити разом!
Ведуча: Живуть спокійно в рукавиці і день і другий, як сестриці.
               Біжить до рукавички півник – гарний стрибунець.
               Та, от лихо, що з ним сталось? Захворів наш співунець!
Півник:  Ой, у мене горечко, заболіло горлечко.
                 Я холодну воду пив, по морозу я ходив.
Ведуча:  А ось і їжачок іде, ліки півнику несе!

Їжак:  Не пий, півнику, води, по морозу не ходи!
Оці ліки випивай і нам голосно співай!

Півник « п’є » ліки і кукурікає.
Півник: Ку-ка-рі-ку! Ку-ка-рі-ку!

Їжак: Треба у теплі сидіти і не будеш ти хворіти.

Півник:  Де ж хатинку нам знайти, щоб сидіти у теплі?
Їжак: (показує)     А ось рукавичка лежить на сніжку!
                                Може хтось пусте в хатинку таку ?
                                Хто, хто в рукавичці живе ?

Мишка:  Я – мишка-шкреботушка.
Жабка:  Я  – жабка-скрекотушка.  А ви хто ?
Їжак:   Я -  їжак,  їжачок, в мене сила голочок.
Пустіть, будь ласка, нас до хати, бо замерзли ми, звірята.

Півник:  Півник я - такий горластий, кольоровий і пухнастий.                     Дзвінко заспіваю я, гарна пісенька моя! 
Ку-ка-рі-ку! 
Ведуча:   Завірюха в лісі свище, снігу наміта все вище!                              
   Білочка і мишка  виконують таночок. ( Гопак )
                     
Білочка: Хто, хто в рукавичці живе?
відповіді звірів. 

Ведуча : А ти хто?
                                                                     
Білка:  А я білка – пишний хвіст, невеличка я на зріст.
              Міста мало я займаю, казочок багато знаю.
Зайчик:  Я – пухнастий білий зайчик, перший в світі побігайчик.
                Вмію не лише співати, а іще і працювати.
                Вушка наші вже не чують, ми замерзли – дуже.

Білка: В рукавичку пустіть нас, дуже просимо ми вас.        
Всі: Заходьте!
Ведуча:  Дружно звірята в рукавичці живуть,
                пісні співають, пироги печуть.
Звучить пісня : « Зустріч з їжаком »                                                                                                                                                                                           І куплет:                                                                                                                          Я зустріла їжака, привітала його:                                                                                  « Добрий вечір, їжачок !                                                                                             Чом колючий знову ?»                                                                                                  «Добрий вечір, їжачок !                                                                                               Чом колючий знову ?»
    Приспів:
А їжак, ну тікать, на коротких ніжках.
І від кроків шурхотить лісова доріжка.

    ІІ куплет:
Не ховайся, їжачок, у снігову кучу.
Лише хочу запитать :
« Чом такий колючий ?»
Лише хочу запитать :
« Чом такий колючий ?»

    Приспів:
А їжак, все біжить, на коротких ніжках.
І від кроків шурхотить лісова доріжка.

    ІІІ куплет:
Ти постій, колючий друг, зачекай хвилинку.
« Де ти, стільки колючок,
начіпляв на спинку ?»
« Де ти, стільки колючок,
начіпляв на спинку ?»

І їжак зупинивсь, бо я дуже прошу.
Відповів мені їжак :
« Був колючий дощик !»
Відповів мені їжак :
« Був колючий дощик !»
                                                                        
Ведуча:   Але ось до рукавичці іще хтось іде…                                                                   
Лисиця : Я – лисичка маю хвостик, я люблю ходити в гості.
                 Нікого я  не ображаю, всіх звіряток поважаю.
                 Ставлю лапку на носок, а тоді на каблучок.
                 Ну, а потім закружляю і всіх з святом привітаю.

До лисички підходить вовк

Вовк: Добрий день лисичка, хитруне-сестричка!

Лисиця:  Добрий день, вовчику-братику!
Вовк:   О, дивись, коло ялинки лежить рукавичка, як хатинка.
             Будемо разом там жити,  на теплій печі боки гріти.
Лисиця :  Але глянь, там хтось є… чує серденько моє!

Вовк: Швидко двері відчиняйте, нас до хати упускайте!

Білка:  Ні, не пустимо ми вас!  Геть, розбійники від нас!

Лисиця:  Ой, не треба так кричати.                                                                          Пішли, вовчику, кращу хатинку шукати!

Вовк і лисиця уходять                                                               
Ведуча: А зима все сніжку підсипає білим снігом дерева вкриває,
в кучугурах нелегко ходить, ось іде ледве-ледве ведмідь.
Важко лапами переступає. Бачить рукавичку і питає.

Ведмідь: Ой, і люта настала зима, в рукавичці хтось є, чи нема?

Всі звірята мовчать

Ведмідь:  
( дуже сердито)                                                                                               Хто мене,  мишка не знає і від мене не тікає?                                                                Я - ведмідь волохатий, розбігайтеся із хати!
Входить Святий  Миколай
Святий Миколай :  Що за гамір ? Хто кричить ?  Хто тут вередує ?
Всі тварини  виходять із рукавички                
Ведуча: Що за гість завітав до нашої казки ?
Він ходить від хати до хати,
Питається в мами і в тата,
Чи є у вас чемна дитина,
Дівчатко мале чи хлопчина?
Для кожного має в торбинці
Найкращі у світі гостинці.
А хто без кінця бешкетує,
Тим прутик, лиш різки дарує.  Діти,  хто ж це ?
                                                                   

Діти : Та це ж Святий Миколай !

Святий  Миколай:     День вам добрий, день вам гарний,
                                       Але  трохи  незвичайний…
                                       А – а … А ось і моя рукавичка ! Знайшлася !
Святий Миколай піднімає свою рукавичку
Святий Миколай:   Будьте добрі й завжди щирі,
                                    Живіть в злагоді і мирі.
                                    Мамі й татку помагайте,
                                    Менших себе не чіпайте.
                                    Вчителям у поміч будьте,
                                    І мене ви не забудьте.
                                    Швидко мчиться часу лік,
                                    Знов прийду я через рік
                                    На велике, світле свято.
                                    З Миколаєм вас,  малята!

Святий  Миколай  роздає  солодощі  дітям 
          
                                                 Кінець  зимової  казки



Робота з батьками у  ІІ  семестрі  ( 2 клас) :

І. Батьківські збори :

Батьківські  збори № 4:
« Аналіз роботи колективу  за І семестр.  Організація навчально –виховного процесу у ІІ півріччі.  Оцінювання успішності учнів. »

Батьківські  збори №5 :
« Стиль сімейних стосунків і його вплив на виховання дитини. »

Батьківські збори № 6:
« Підсумки навчального року. Шляхи об’єднання шкільної родини. »


ІІ.  Бесіди та консультації :

1)  Бесіда : « Відповідальність батьків  за збереження здоров’я дітей та
     нормальні умови навчання  вдома ».
2)  Консультації :  « Як розвивати творчі здібності дитини.»
3)  Бесіда: « Про  залучення дітей до виконання трудових обовязків. »
4)  Бесіди-попередження з усіх видів дитячого травматизму напередодні
      весняних канікул. Пильний догляд за дітьми.
  5)  Бесіда : « Як батьки  можуть допомогти дитині добре вчитися.»
6)  Консультації  з батьками
учнів, які порушують поведінку.                                
7)  Консультації  з батьками учнів, які мають недоліки у
навчанні.                     
  8)  Відвідування родин  з метою перевірки дотримання прав і свобод
     дитини в родині.
  9)  Анкетування  :  « Розуміння ролі покарань та заохочень у вихованні дитини у  родині.»
10)  Бесіда : « Як виховати у дитини любов до читання. »
11)  « Життя без шкідливих звичок » - диспут про куріння та
       неприпустимість вживання алкогольних напоїв. »
12)  Бесіда : «Авторитет батьків. Як заслужити повагу у своїх дітей ? »
13) Анкетування : « Оцінка роботи класного керівника за рік . Ваші зауваження та пропозиції. »
14) Бесіди-попередження з усіх видів дитячого травматизму напере-додні  літніх канікул. Пильний догляд за дітьми.



Робота з батьками

ОСНОВНІ  НАПРЯМКИ  СПІЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ       КЛАСНОГО  КЕРІВНИКА  І  БАТЬКІВ
1. Підтримка фізичного здоров'я учнів.
2. Спілкування й формування особистісних орієнтацій учнів: інтерес до життя, інтерес до людини, інтерес до культури, що сприяють розумінню  загально-людських цінностей.
3. Пізнавальна сфера життя учнів ( робота з учителями предметниками ) з урахуванням індивідуальних особливостей учнів. Захист не учня, а людини в ньому. Підхід до кожної дитини «з оптимістичної позиції» .
4. Робота з родиною - вплив на виховний потенціал родини; об'єктом уваги є не сама родина, а сімейне виховання. Тут необхідно таке:
  • вивчення сімейної атмосфери, що оточує учня, його стосунків із членами родини;
  • психолого-педагогічна освіта батьків через систему батьківських зборів, консультацій, бесід;
  • організація спільного проведення вільного часу дітей і батьків;
  • захист інтересів і прав дитини в так званих важких родинах.
ЗМІСТ, ФОРМИ ТА МЕТОДИ РОБОТИ З БАТЬКАМИ
Зміст  роботи  з батьками полягає в такому:
  • підвищення психолого-педагогічних знань батьків (лекції, семінари, індивідуальні консультації, практикуми);
·         залучення батьків у навчально-виховний процес (батьківські збори, спільні творчі справи, допомога у зміцненні матеріально-технічної бази);
·         участь батьків в управлінні школою (рада школи, батьківські комітети).
Форми та методи роботи з батьками повинні бути спрямовані на підви-щення педагогічної культури батьків, на зміцнення взаємодії школи та родини, на посилення їхнього виховного потенціалу.                                    
Методи роботи: спостереження, бесіда, тестування, анкетування, індивідуальні консультації, збори.


   Індивідуальні консультації - одна з найважливіших форм взаємодії класного керівника з родиною. Для того, щоб перебороти занепокоєння батьків, острах розмови про свою дитину,необхідно проводити індиві-дуальні консультації-співбесіди з батьками. Готуючись до консультації, доцільно визначити ряд питань, відповіді на які допоможуть плануванню виховної роботи із класом. Індивідуальна консультація повинна мати оз-найомлювальний характер і сприяти створенню доброго контакту між ба-тьками та вчителем. Учитель повинен дати батькам можливість розповіс-ти йому все те, із чим вони хотіли би познайомити вчителя в неофіційній обстановці, та з'ясувати важливі відомості для своєї професійної роботи з дитиною:
  • особливості здоров'я дитини;
  • її захоплення, інтереси;
  • переваги у спілкуванні в родині;
  • поведінкові реакції;
  • особливості характеру;
  • мотивації навчання;
  • моральні цінності родини;
  • відвідування родини (індивідуальна робота педагога з батьками, знайомство з умовами життя).

Тематика консультацій для батьків:

  • Дитина не хоче вчитись. Як їй допомогти?
  • Погана пам'ять у дитини. Як її розвинути?
  • Єдина дитина в родині. Шляхи подолання труднощів у вихованні.
  • Покарання дітей. Якими їм бути?
  • Тривожність дітей. До чого вона може призвести?
  • Сором'язлива дитина. Проблеми сором'язливості та шляхи її подолання.
  • Брутальність і нерозуміння в родині.
  • Талановита дитина в родині.
  • Приятелі дітей - друзі чи вороги?
  • Три покоління під одним дахом. Проблеми спілкування.

                             "Золоті  правила ”  виховання:

1. Стимулюйте інтелект дитини.
      Створивши сприятливе середовище, можна підвищити розумовий розвиток дитини. Тому - не гайте часу. В ранньому дитинстві мозок краще сприймає нове , накопичує знання. Пізніше засво-їти їх набагато важче.

2. Формуйте самоповагу.
      Висока самооцінка додає сміливості братися за нове, ризикувати,і навіть зазнавши невдачі все таки перемагати. Необхідно розвивати в дитини такі здібності, прищеплю-вати такі навички, котрі б вирізняли її з-поміж інших, викликали б повагу ровесників і дорослих. Діти мають знати, що успіх, майбутній добробут залежить від них самих.

3. Навчіть дитину спілкуватися.
   Є шість умов, за яких у дитини виробляються корисні навички :
Щира любов до батьків дає відчуття захищеності;
Приязне ставлення до оточуючих , не лише до близьких і рідних;
-  Зовнішня привабливість: одяг, манери;
Можливість спостерігати правила спілкування: поведінка батьків,
    ровесників;
-   Висока самооцінка, а звідси - впевненість у собі;
-   Мати хоча б середній запас слів, вміння підтримувати розмову.

4. Пильнуйте. щоб дитина не стала  “ телеманом”.
     Телевізор, відео, комп'ютер, як злі чарівники, здатні вкрасти в неї години, дні, а то й роки. Перегляд телепередач, просиджування годинами біля комп'ютера гальмує у дітей розвиток лівої півкулі головного мозку. “ Телемани ” стають нервовими, їхні дії визначаються миттєвою реакцією, завдаючи шкоди осмисленню та обговоренню події. Телепередачам та комп'ютерам слід протиставляти заняття спортом, музикою, читанням, корисною домашньою роботою, сімейними прогулянками, екскурсіями чи походами.

5. Виховуйте відповідальність і порядність.
    Не лише повсякчас пояснюйте, що добре, а що погано, а й закріплюйте гарні навички. За приклад дитині має слугувати поведінка батьків та ровесників.

6. Навчіть дитину шанувати сім'ю.
     Щоб виростити ніжних і люблячих дітей, оточіть їх спілкуванням, лас-кою  з перших днів життя. Діти мають бачити все тільки добре та розуміти:  “хочу” і  “ треба”. Найкращий спосіб виявити батьківську любов - любити один одного.

 7. Живіть у гарному оточенні.
    У кожної дитини має бути хороший друг. Друзі, яких виберуть собі ваші діти, впливатимуть на їхні орієнтири і поведінку.Батьки спрямовують і зміц-нюють цю  дружбу та дбають  про якнайширше  коло  знайомств  із ро-весниками   з благополучних сімей.

8. Будьте вимогливими.
     Діти з високою самооцінкою, почуттям власної гідності, вмінням ро-бити щось краще за інших, виховуються, як правило,у сім'ях, де до них ставлять високі вимоги: дотримуватися порядку в домі, організовувати своє дозвілля,гідно себе поводити. Запам'ятайте, що відповідальними, слухняними і розумними діти стають не відразу. На це треба витратити роки.

9. Привчайте дитину до праці.
   Подбайте, щоб вона без примусу набула трудових навичок, допо-можіть заповнити її життя цікавими і корисними справами, що вимагають певних зусиль на шляху до успіху. Нехай вчиться долати труднощі, впевниться, що може впоратися з будь-якою справою. Але все це має бути цікавою, захоплюючою грою, а не важкою необхідністю.

10. Не робіть за дітей те, що вони можуть зробити самі.
     Нехай все перепробують, вчаться на власних помилках. Треба, щоб во-ни брали участь у ваших сімейних нарадах.Нехай  якнайраніше прив-чаються робити щось для інших, особливо те, що в них добре виходить. 


Батьківські збори
      Зустрічі з батьками завжди є відповідальними і необхідними для правильної побудови навчально - виховного процесу і в класі,  і в шко-лі. Адже батьки є не лише найголовнішими порадниками і помічниками вчителів. Саме батькам на-лежить головна роль у вихованні дитини, а тому, від того, наскільки міцним буде взаємозв’ язок між вчителем і ро-диною, якою мірою вони стануть однодумцями, залежить ступінь впли-ву на дитину, а значить, і результат виховання.

Мета - обговорення задач навчально-виховної роботи класу, планування виховної роботи, визначення шляхів тісного співробітництва родини та школи, розгляд актуальних педагогічних проблем.
          Класні батьківські збори проводяться один раз на чверть, при необ-хідності їх можна проводити частіше. Батьківські збори повинні стати школою освіти батьків, повинні розширювати їхній педагогічний світогляд, стимулювати бажання стати хорошими батьками. На батьківських зборах аналізуються навчальні досягнення учнів, характеризуються їхні можливості, ступінь просування класу в навчальній діяльності.
       Батьківські збори - це можливість демонстрації досягнутих дитиною успіхів. Розмова на зборах повинна йти не про оцінки, а про якість знань і рівень інтелекттуальних зусиль, що відповідають пізнавальній та моральній мотивації.
     До батьківських зборів необхідно готувати виставки творчих робіт учнів, їхніх досягнень, і не тільки в навчальній діяльності.
      Існує багато варіантів проведення батьківських зборів. Їх характер і спрямованість підказує саме життя, система організації роботи в дитячому колективі.
      Тематика й методика зборів повинні враховувати вікові особливості учнів, рівень освіченості та зацікавленості батьків, цілі та задачі виховання, що стоять перед школою.
    Батьківські збори повинні просвіщати батьків, а не констатувати по-милки та невдачі дітей.  Збори повинні мати як теоретичний, так і прак-тичний характер - аналіз ситуацій, тренінги, дискусії тощо. Збори не повинні займатись обговоренням та осудом особистості учнів.

Робота з батьками ( 2 клас) :

І. Батьківські збори :
Батьківські  збори № 1:
« Зміст і організація навчально – виховного процесу у 2 класі.»
Зміст:                                                                                                               1.   Перелік навчальних предметів, які вивчаються у 2 класі, та їх характеристика.                                                                                           2.   Нововведення для другокласників: система оцінювання, контрольні і перевірні роботи, організація самоврядування.                                         3.   Психологічні особливості другокласників. 
4.   Питання безпеки життя учнів.  Інструктаж на початок навчального
      року.                                                                                                           5.   Підсумки літньої діяльності школи, підготовки до нового навчаль-ного року.                                                                                                    6.   Ознайомлення з планом виховної роботи на І семестр.                       7.   Вибори батьківського активу класу.                                                                                         
Батьківські  збори № 2 :
«  Допомога може бути різною. »       
Зміст :                                                                                                             1. Створення сприятливих умов для навчання.
  2. Черговість виконання домашніх завдань.                                             3. Формування у молодших школярів навичок самоконтролю.
  4.  Роль батьків в організації навчальної діяльності дітей вдома.
  5.  Анкетування батьків.

Батьківські збори № 3:
« Виховання чуйності і доброти.»                                                         Зміст:                                                                                                                1. Дитинство — природна школа доброти.                                                 2. Роль сiм’ї у вихованнi в дiтей почуття чуйності і доброти.                    3. Типові помилки батьків у вихованні дітей.                                             4. Джерела доброти.                                                                                       5. Виступ шкільного психолога.                                                                   6. Організаційні  питання.

ІІ.  Бесіди та консультації :

1)  Бесіда : « Відповідальність батьків  за збереження здоров’я дітей ».
2)  Консультації :  « Як допомагати дітям при виконанні домашніх завдань.»
3)  Бесіда: « Доцільне використання інтернет джерел.»
4)  Бесіди-попередження з усіх видів дитячого травматизму.


­­
        Вивчення стану та ефективності виховного процесу у класі

Вивчення  провожу  за  такими  напрямами:

    а) розвиток особистості учнів;
    б) формування класного колективу;
    в) рівень задоволеності учнів та їхніх батьків життєдіяльністю класу.

   Під час дослідження процесів, що відбуваються в класі, я, як класний керівник звертаю увагу на такі важливі аспекти життя колекти­ву, як:

ü   організація соціально значущої спільної діяльності;
ü   наявність пріоритетного (домінуючого) виду діяльності;
ü   активність і самореалізація учнів у спільній діяльності;
ü   стан емоційно-психологічних відносин;
ü   стан ділових відносин;
ü   наявність зв’язків з іншими групами та окремими індивідами;
ü   розвиток учнівського врядування.
ü    
У ході діагностичної діяльності я  використовую  різно­манітні прийоми та методи:
-    педагогічне спостереження,
-   соціологічне опи­тування (бесіду, інтерв’ю, анкетування),
-    тестування,
-   створення педаго­гічних ситуацій,
-   вивчення продуктів творчої діяльності
    учнів .
        
Методика
« Визначення рівня згуртованості дитячого колективу »
( 2 клас) 

1.       Учні нашого класу готові виконати будь-яке громадське доручення.  ( так )
2.       Учні нашого класу люблять та бажають вчитися. ( так )
3.       Учні нашого класу добре ставляться один до одного. ( так )
4.       Учні нашого класу рідко  сваряться між собою. ( так )
5.       Учні нашого класу завжди допомагають один одному. ( ні )
6.       Учні нашого класу часто бувають разом у вільний час. ( ні )
7.       Учні нашого класу активно беруть участь в громадській роботі.                       ( так )
8.       Учні нашого класу задоволенні результатами своєї роботи. ( так )
9.       Учні нашого класу завжди рахуються з думкою інших. ( так )
10.  Всі позакласні заходи проходять у нас весело та завзято. ( так )
11.  Учні нашого класу гостро реагують на успіхи і невдачі один одного
      в  навчанні. ( ні )
12.  Учні нашого класу дружні та доброзичливі. ( так )


Результати :
 1-4  ( низька згуртованість)
 5-8   ( середній рівень)
 9-12 ( високий рівень згуртованості)

Підсумок :
Так  –  9  раз
Ні  -     3 рази


Наш результат :   високий  рівень  згуртованості