Природознавство Форма
проведення: урок - дослідження
Клас: 1 – В Дата проведення: 12.11. 2015 р. р. Класний керівник: Сизонова О.О.
Тема
уроку
: « Вода така знайома та загадкова. Властивості води.»
Мета уроку: дати уявлення про воду як необхідну складову довкілля, про пере-творення води в природі; формувати в учнів уявлення
про цілісність природи, на основі практичних дій
ознайомити дітей з властивостями води; розвивати навички дослідницької діяльності,
спостережливість, аналітичне мислення, вміння робити висновки; розвивати
комунікативні уміння і навички; виховувати
гуманну, творчу, соціально активну особистість, здатну екологічно мислити,
дбайливо ставитися до природи, до води - основи життя і розуміти значення життя
як найвищої цінності.
Обладнання: мультимедійні засоби навчання; відеопрезентаціі : « Вода», відеоролик «Властивості
води», « Краплинка», схеми-опори (алгоритми), малюнки із зображенням води в
трьох станах ( рідина, твердий стан, газоподібний); для до-слідів:
прозорі склянки, питна вода, камінці, сірники, фарби, свічка, пусті пляшки,
папір, сіль, цукор (рафінад).
Методи та прийоми: 1. « Мозковий штурм»; 2. « Вислови свою думку» ; 3. Гра
: « Добери риму»; 4. Гра: «
Так чи ні »; 5.
Гра: « Збери пазли »; 6. « Мікрофон ».
Хід уроку- дослідження
I. Організаційна частина.
Вчитель: Діти, як ви гадаєте, що
у світі найсильніше ? Учні:
Виявляється - це вода. Вчитель:
Уявіть, що ми з
вами дослідники і нам потрібно розповісти про воду. Тема нашого уроку: « Вода така знайома та загадкова. Властивості води.» Сьогодні наш урок – це урок дослідження.
На уроці ми будемо виконувати різні завдання і досліди, які нам запропонує наша
гостя – Краплинка води. А звідки вона
потрапила до нас ? Давайте подивимося мультик / казку про Краплинку і дамо
відповідь на це питання. Перегляд мультика « Краплинка»
1етап: Підготовка до дослідницької діяльності. Виявлення
знань дітей про воду.
Вчитель: Сьогодні ми з Вами проведемо заняття, виконуючи різні
завдання і досліди, які нам запропонує наша гостя – Краплинка води. Але як же ця Краплинка потрапила сюди до нас з Вами ? Давайте подивимося. (На
екрані – казочка про хмаринку і крапельку.)
Вчитель: Так звідки потрапила до нас
Краплинка ? ( З неба, з хмаринки) Вірно.
Молодці !
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Перше завдання від
Краплинки. «
Мозковий штурм »
Вчитель: 1. Де на нашій планеті міститься вода ? (Озеро, річка, ставок, море,водопад, болото)
2. Чи в
нашому місті: річка, озеро чи море ? (
Ні) В Полтаві протікає річка –
Ворскла.. 3. А найбільна річка України називається … (
Дніпро)
4. Чи потрібна нам вода?( Потрібна) 5. Як саме людина використовує воду у своєму
житті ? ( Відповіді дітей) 6. Вода потрібна тільки людям ? ( Ні. Всьому
живому не Землі) 7. Чи можна сказати , що вода –
це життя. ( Так)
8. Якщо вода так всім потрібна її
треба …. (берегти) Вчитель: Вірно. Молодці
!
2. Друге завдання від Краплинки.
Гра : «Добери риму »
Течуть річки у майбуття, а в них вода — саме ... (життя). Бо без води не можна жити і нею треба ... (дорожити). Розчистіть річку, джерело, щоб все сміялось і... (жило). Тож хай біжить, у добрий час, хай напува здоров'ям ...(нас)
Течуть річки у майбуття, а в них вода — саме ... (життя). Бо без води не можна жити і нею треба ... (дорожити). Розчистіть річку, джерело, щоб все сміялось і... (жило). Тож хай біжить, у добрий час, хай напува здоров'ям ...(нас)
3. Цікавинки від Краплинки: перегляд відео
«Вода. Властивості води.»
Вчитель: Ми багато пригадали про воду в природі, але не перевірили її
властивості. Про властивості води ми будемо говорити після фізкультхвилинки.
4. Фізкультхвилинка
Вчитель: Які властивості має вода ?
Робота за підручником : с. 32 ( Природознавство)
5. Дослідження
1 етап: Початок
досліджень.
1. Який колір має
чиста питна вода ? ( Прозора)
Вчитель: Доведіть,
що вода прозора. ( На
малюнку: с. 32 склянка чистої води і ми
бачимо чайну ложку у склянці) 2. Вода має запах ? ( Ні) ( Без запаху)
3. Чи може вода міняти
форму ? ( Так) ( Тобто вода – текуча. Вода – рідина.) Вчитель: Так, і завдяки цьому воду, як
рідину ми можемо налити у різні ємкості:
склянка, мисочка – с. 32)
2 етап: Практичні
дослідження.
1 дослідження : Які предмети предмети плавають у воді, а
які – тонуть?
Вчитель: Як це можна перевірити ? Просто! За допомогою досліда: Покладемо у воду
різні за
вагою, формою, матеріалом предмети: пінопласт, поролон, камінець, папір. Що ми бачимо ?
Висновок : Легкі предмети
плавають у воді, а важкі – тонуть.
2 дослідження : Вода змінює свій
колір і смак? ( Так чи ні ) Дослід:
- Якщо у чай мама вранці кидає цукор, то
чай ( це вода) стає … (солодким) – Якщо кинути у воду сіль, то вода стане ... (солона) – А якщо ще й
розмішати, то сіль( чи цукор) розтане у
воді швидше. –
Чому ? Вода – гарний розчинник.
– Де у природі можна натрапити на солону воду ? ( Море, океан)
Висновок : Вода змінює свій колір
і смак. Вода може розчиняти деякі речовини.
3
дослідження : Чи можна водою
малювати? ( Так чи ні )
Дослід:
- Спочатку капнемо водою у звичайну
фарбу, а тоді пензликом візьмемо цю воду і щось на аркуші намалюємо.
Висновок : Водою можна малювати,
добавляючи до неї фарбу.
Цікаві дотепні досліди Краплинки:
1. Чи
можна не пролити повний стакан води ? (
Так – накрити його аркушем.)
2. Чи можна у стакані
зробити бурю ? ( Так – соломинкою.)
3.
Потоне голка у стакані ? ( Ні – якщо змастити її олією.)
Вчитель: Ми з вами познайомилися із властивостями води як рідини.
3 етап : Обговорення результатів досліджень.
6. Гра : « Так чи ні»
- Вода прозора ? ( Так) - Вода має запах ?
( Ні) - Вода міняє форми ? ( Так)
- Легкі предмети плавають у воді, а
важкі – тонуть? (Так)
- Вода змінює свій колір і смак ?(
Так) - Вода розчиняє всі предмети ?( Ні)
7. Робота запідручником с. 33 (
природознавство)
Вчитель читає текст: « Куди зникає вода з калюжі ? »
Вчитель: Так куди зникає вода з калюжі ? Вода не зникає, а випаровується -
перетворюється на пару. Чому ? Тому,
що вода – мандрівниця. Вода дуже легко
переходить з одного стану в інший. Вода крім рідини може бути ще в
газоподібному стані та твердому.
Газоподібний стан – це пара, хмари. Твердий стан - сніг, лід, іній.
8. Питання:
— Яка користь людям від хмар ?
(Вони не дають сонячному промінню випаровувати багато вологи, а знизу не пускають вгору земне тепло. Вони дають дощ і сніг)
— Наведіть свої приклади перетворення води на пару. (Пара йде з носика чайника, вода випаровується з мокрої білизни і т. д.)
— Чому досі вся вода на нашій планеті не випарувалася?
(Із випаровуванням води в атмосферу відбувається зворотній процес: повернення її на землю у вигляді граду, снігу, дощу)
— Яка користь людям від хмар ?
(Вони не дають сонячному промінню випаровувати багато вологи, а знизу не пускають вгору земне тепло. Вони дають дощ і сніг)
— Наведіть свої приклади перетворення води на пару. (Пара йде з носика чайника, вода випаровується з мокрої білизни і т. д.)
— Чому досі вся вода на нашій планеті не випарувалася?
(Із випаровуванням води в атмосферу відбувається зворотній процес: повернення її на землю у вигляді граду, снігу, дощу)
І ІІІ.
Закріплення вивченого. Гра « Збери пазли»
·
Робота в парах
У
вас на партах розрізані на шматки малюнки. Краплинка спеціально ускладнює
завдання, щоб ви скоріше мудрішали. Кожна пара складає малюнок, називає, що вийшло та який це стан
води.
ІV. Підсумок уроку –
дослідження.
Технологія «Мікрофон»:
- Сніг –
це вода ? ( Так)
Чому
вода - джерело життя ? ( Без води все жите на планеті загине.) Чому воду називають мандрівницею ? ( Вода переходить з одного
стану в інший) – Наведіть приклади.
Вчитель: Молодці !
Закінчився наш урок.
Стали трішки ми мудріші. Про
водичку взнали більше.
Що бува вона тверда, а не тільки
лиш рідка.
Може й парою ставати , й людям
всим допомагати.
Цукор, сіль розчинить вмить,
а пісочок, навпаки,
Не розчинить, хоч проси. Дуже нам
вона потрібна.
Тож давайте берегти, адже всі у
світі знають,
Що без чистої води – ні туди і
ні сюди !
Відкритий урок природознавства
ОтветитьУдалить